https://www.nporadio1.nl/nieuwsweekend/onderwerpen/70163-2021-01-02-ziektepreventie-is-niet-sexy-want-niemand-verdient-eraan

Nieuwsweekend radio 1:

Het afgelopen jaar stond in het teken van nooit geziene maatregelen om ziekte te voorkómen. En dat is bijzonder want ziektepreventie is niet sexy, niet in de laatste plaats omdat er geen cent mee te verdienen is. Maar daar valt heel wat op af te dingen zegt kersvers oud-longarts en voorvechter van een rookvrij Nederland, Wanda de Kanter. De komende jaren gaat zij zich hard maken voor een omslag in de zorg: alle ballen op preventie

https://www.nporadio1.nl/gezondheid/28616-wanda-de-kanter-stopt-als-longarts-met-anti-tabakslobby-kan-ik-meer-bereiken

Stax en Toine: Radio 1

Ze is een van de felste anti-tabakslobbyisten van ons land: longarts Wanda de Kanter. Tot vorige week stond ze nog in haar witte jas in het Antoni van Leeuwenhoek Ziekenhuis in Amsterdam. Maar vanaf nu kan die jas terug in de kast, want ze gaat stoppen als arts. De strijd tegen roken gaat ondertussen gewoon door. In Stax&Toine blikt De Kanter terug én vooruit.

https://www.libelle.nl/lekker-in-je-vel/wanda-de-kanter-longarts-anti-tabakslobby/

Libelle interview door Daphne Dorgelo

Wanda de Kanter, boegbeeld uit de antirookbeweging, stopt na 30 jaar als longarts om zich volledig op de preventie van longkanker te richten. We belden de antitabaksactiviste op om te praten over haar beslissing.

Wat een dapper besluit! Waarom besloot je je volledig te gaan focussen op de anti-tabakslobby?

https://rookpreventiejeugd.nl

De stichting Rookpreventie Jeugd bestaat sinds 2009.

Doneer en steun onze rechtszaken en onderzoeksjournalistiek

Ons bestuur bestaat uit een aantal bevlogen onbetaalde professoren, wetenschappers, longartsen, jeugd en gezinstherapeut, econometrist en een oud politicus, allen met een heel groot netwerk waaronder onze raad van advies waarin vele vooraanstaande wetenschappers met hun eigen netwerk.

Als longartsen schreven Pauline Dekker en ik het boek Nederland stopt! met roken in 2008: het standaard werk voor rokers, waarvan inmiddels meer dan 70.000 boeken zijn verkocht ( 11e druk) , met beroemdheden als Johan Cruijff. Ook maakten wij een luister CD/ Podcast. Vervolgens schreven wij het standaard werk: Motiveren kun je leren .voor hulpverleners wat de aanzet is voor het veranderen van (verslavend) gedrag.

In 2013 richtten wij onder leiding van Frits van Dam Tabaknee op, de onderzoek journalistieke website die de tabaksindustrie en haar lobby openbaar maakt. Wij hebben een aantal (betaalde) onderzoeksjournalisten en webmaster.

Wij voeren rechtszaken tegen de overheid vanwege hun contacten met de tabaksindustrie ( WHO FCTC 5.3 – advocaat Phon v.d Biessen) en een strafzaak tegen de tabaksindustrie met advocaat Benedicte Ficq. Met als belangrijkste eerste aangevers naast onze Stichting de moedige Annemarie van Veen, moeder van 4, vrouw van 40 met longkanker waaraan zij vorig jaar is overleden en Lia Breed: een patiente met ernstig COPD. Ook zij overleed vorig jaar. Bijna een miljoen mensen sloten zich aan bij de zaak. Er was zeer veel publiciteit, ook in het buitenland. Als het OM wel de moed had gehad de tabaksindustrie te vervolgen waren vele EU landen ons gevolgd. Helaas werd in een artikel 12 procedure besloten dat het een legaal product is. Dat wij gelijk hebben: dat het een dodelijk, met opzet door ontwerp zo verslavend is, met als enig doel winst voor de aandeelhouders, maar dat de overheid op de hoogte is en dus aan zet is……

Thans – 2021- voeren wij een zaak aan het EU Hof van Justitie in Luxemburg met onze advocaat van het eerste uur: Phon v.d Biesen over de sjoemel sigaret en de oneigenlijke contacten met de tabaksindustrie over de waarden en meetmethoden. (NEN-ISO) Arjen Lubach besteedde er ene heel; programma aan, met als gevolg 20.000 tweets aan EU parlementariër gezondheid Stella Kyriakides

https://link.springer.com/article/10.1007/s12508-020-00258-8

Wat gaven we eigenlijk uit aan preventie?

Steeds minder, elk jaar minder.

https://www.eindspeltabak.nl/rapport/

Wat kost tabak de maatschappij

Meer, steeds meer : 30 miljard per jaar : alle kosten en baten zijn netjes op een rij gezet

Advertentie